راهنمای سفر به رم

 رم پایتخت کشور ایتالیا، بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهر این کشور و همچنین مرکز ناحیه‌ی لاتزیو است

رم، شهری پر از انواع مقبره‌ها، معابد باشکوه، ساختمان‌های قرون وسطی، قصرهای عصر رنسانس و کلیساهای دوران باروک است. مردم رم که گرفتار زندگی روزمره‌شان هستند به طرز شگفت‌آوری در کنار تاریخ و اسطوره زندگی می‌کنند.

رم پایتخت کشور ایتالیا و همچنین مرکز استان لاتسیو ایتالیا است. رم در کنار رودخانه توِره و در نزدیکی دریای مدیترانه قرار گرفته است. کشور واتیکان در درون شهر رم قرار گرفته است.

مساحت شهر رم در حدود 150 کیلومتر و جمعیت آن نزدیک به 3 میلیون و 800 هزار نفر است. رم شهر بسیار وسیعی است، اما قسمت‌های تاریخی آن محدود است.

این بخش‌ها در شعاع کمی از ایستگاه مرکزی راه آهن این شهر قرار دارند، اما با این حال نقشه‌های راهنما را فراموش نکنید. اگرچه گردش در رم دلپذیر است، اما گم شدن در آن هم می‌تواند همانقدر عذاب‌آور باشد.

اوج هجوم گردشگران به رم در بهار و پاییز است. در این دو فصل، شهر پر از اتوبوس‌های توریستی است که مملو از مسافرند.

تابستان‌ها، رمی‌ها برای تعطیلات به کنار دریا یا کوهستان‌های اطراف می‌روند و به همین خاطر خیابان‌های شهر ترافیک سبک‌تری دارند، اگر در این فصل به رم سفر کردید، صبح زود از خواب بلند شوید و قبل از گرم شدن هوا از چند جای دیدنی شهر بازدید کنید.

بعد یک ناهار مفصل بخورید و یک چرت بخوابید!حدود ساعت شش بعد ازظهر دوباره می‌توانید از هتل‌تان بیرون بیایید و از هوای خنک عصرگاهی لذت ببرید.

دیدنی‌های شهر رم

بدون شک دیدنی‌ترین جای رم کلوسیوم است. اسم اصلی این استادیوم تاریخی آمفی تئاتر فلاویوم است که این اسم را از اسم امپراتوری گرفته که کار ساخت آن را آغاز کرد و در سال 80 بعد از میلاد به پایان برد. این استادیوم بزرگ، ظرفیت 50 هزار تماشاگر را داشته است که برای تماشای مبارزه گلادیاتورها به آنجا می‌آمدند.

پنتئون قدیمی‌ترین معبد شهر رم که متعلق به سال 27 قبل از میلاد است از بناهای تاریخی مهم این شهر محسوب می‌شود. در گذشته از این معبد به عنوان پرستشگاه خدایان استفاده می‌شده است.

فواره‌های تروی که دور میدان کوچکی قرار دارند از جمله جاهای مورد علاقه گردشگران است. معمولا عده زیادی در طول روز از آن بازدید می‌کنند و در کنار آن عکس‌های یادگاری می‌گیرند.

قلعه سنت آنجلو؛ این بنای عجیب دایره‌ای شکل، در اصل مقبره امپراتور هادریان بوده است، اما در قرن ششم تبدیل به یک پایگاه مناسب برای پاپ‌ها شد و از طریق کانال‌های زیرزمینی به قصرهای واتیکان متصل شد.

بسیاری از پاپ‌ها در گذشته و هنگامی که خطری آنها را تهدید می‌کرده از این راه‌های مخفی استفاده کرده‌اند. درحال حاضر از این بنا به عنوان موزه استفاده می‌شود.

سفر به رم

فرودگاه اصلی رم، لئوناردو داوینچی نام دارد. فرودگاه سیامپینو، دومین فرودگاه رم است که اکثر پروازهای داخلی و بعضی از پروازهای بین‌المللی در آن به زمین می‌نشینند. با وجود این دو فرودگاه بزرگ، شما هر وقت از سال که بخواهید، براحتی به رم دسترسی دارید.

فرودگاه داوینچی در 26 کیلومتری جنوب غربی و فرودگاه سیامپنیو در 20 کیلومتری جنوب شرقی شهر ساخته شده اند و از آنها قطارها یا اتوبوس‌های مستقیمی به سمت مرکز شهر در تردد هستند.

رفت و آمد در شهر

شرکت ای.تی.ای.سی، شرکت اصلی اتوبوسرانی رم است. اتوبوس‌ها در رم از ساعت 6 صبح تا 12 شب در شهر تردد می‌کنند. البته چند دستگاه از آنها هم به صورت شبانه روزی در خدمت مسافران هستند. برای تهیه بلیت اتوبوس در رم باید به دکه های روزنامه فروشی یا فروشگاه‌های عرضه توتون و تنباکو مراجعه کنید.

قوانین شهر رم در این مورد کمی سختگیرانه است و برای کسانی که بدون بلیت سوار اتوبوس شوند، جریمه‌های سنگینی در نظر گرفته شده است. این قوانین شامل حال گردشگرانی که حتی یک کلمه ایتالیایی بلد نیستند هم می‌شود!

خیابان‌های قسمت‌های تاریخی رم معمولا ترافیک بسیار سنگینی دارند و اگر اتومبیل شخصی داشته باشید، بهترین کار، پارک کردن آن در پارکینگ هتل‌تان است.

برای پارک کردن در هر جای شهر مجبور به تهیه قبض‌هایی از پلیس راهنمایی و رانندگی هستید، در غیر این صورت اتومبیل‌تان را با جرثقیل خواهند برد.

برای کرایه اتومبیل، موسسات زیادی در رم فعال هستند، ولی کرایه اتومبیل به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. رانندگی در رم واقعا اعصاب خردکن و پیدا کردن جای پارک یک کابوس است، فقط وقتی مجبور هستید در رم رانندگی کنید! برای گردش در رم، بهترین راه پوشیدن یک جفت کفش کتانی و پیاده روی است.

 برگرفته از همشهری آنلاین

تماس با ما

خیابان فاطمی - روبروی سازمان آب - شماره 187 - طبقه سوم - واحد 8

تلفن : 02191006898

اطلاعات مفید