وقت سفارت آمریکا در لبنان

وقت سفارت آمریکا در لبنان

اولین قدم برای اخذ ویزای آمریکا، تعیین وقت سفارت است. پس از تعطیلی سفارت آمریکا در ایران، سالیان زیادی است که ایرانیان برای اخذ ویزا و تعیین وقت باید به یکی از کشورهای همسایه که سفارت آمریکا در آن ها دایر است مراجعه کنند. یکی از کنسولگری‌های ایالت متحده آمریکا برای مراجعه متقاضیان ایرانی، شهر بیروت در لبنان است. کلیه متقاضیان خارجی باید از قبل درخواست ویزا را ارائه کنند، که این درخواست طبق مقررات تعیین شده در سفارت کشور مورد نظر انجام می‌شود. در این مطلب درباره تعیین وقت سفارت آمریکا در لبنان توضیحاتی ارائه می دهیم.

ویزا چیست؟

قبل از پرداختن به موضوع وقت سفارت آمریکا در لبنان لازم است ابتدا کمی با مفهوم ویزا و گذرنامه آشنا شویم. گذرنامه یا همان پاسپورت یک سند بسیار معتبر است که اطلاعات شخصی شما در آن وجود دارد. گذرنامه نشان می دهد که شما در یک کشور خارجی مسافر هستید و تابعیت شما در آن ثبت شده است. پاسپورت سند و مدرک بسیار معتبری است که در تمامی کشورها به رسمیت شناخته می‌شود و تمامی کشورها آن را قبول دارند.

ویزا مجوز ورود به یک کشور است که توسط اداره مهاجرت آن کشور صادر می‌شود و به صورت برچسب و مهر در گذرنامه متقاضی و یا سایر اسناد سفر به همراه امضا مسئول مربوط به هر شخص اعطا می شود. ویزا طبق صلاح دید مقام مهاجرت هر کشور در هر زمان می تواند لغو شود.

انواع ویزای آمریکا

کشور آمریکا یکی از ثروتمندترین و پیشرفته ترین کشورهای جهان است که در بخش شمالی قاره آمریکا قرار دارد. آمریکا یکی از کشورهای پرطرفدار برای مهاجرت است. انواع گوناگونی از ویزا برای متقاضیان سفر و مهاجرت به این کشور وجود دارد. اتباع ایرانی لازم است برای دریافت ویزای آمریکا به سفارت آمریکا در کشورهای دیگر مراجعه کنند. قبل از تعیین وقت سفارت آمریکا در لبنان لازم است انواع ویزای این کشور را بشناسید. انواع ویزای ایالات متحده آمریکا به دو دسته کلی ویزای مهاجرتی آمریکا و ویزای غیر مهاجرتی آمریکا تقسیم می شوند. ویزای مهاجرتی برای مهاجرت و اقامت دائم است ولی ویزای غیر مهاجرتی برای سفرهای تفریحی، کاری، تحصیلی و... است. در واقع ویزاهای غیر مهاجرتی به این معنای بازگشت به کشور مبدا است. هنگام اخذ ویزا مدت اعتبار آن ذکر می شود و شما راس تاریخ معین باید آمریکا را ترک کنید یا برای تمدید ویزای تان اقدام کنید. هر متقاضی باید با توجه به شرایطی که دارد نوع مناسب ویزا را درخواست دهد در صورتی که درخواست اشتباه باشد ممکن است درخواست ویزا تایید نشود. در ادامه به بررسی انواع ویزاهای غیر مهاجرتی می پردازیم.

ویزای توریستی آمریکا

برای اخذ ویزای توریستی هر فرد با ارائه مدارک باید کشور مورد نظر را متقاعد سازد که پس از ورود به کشور مورد نظر، فرد به طور حتمی به کشور خود باز خواهد گشت. این ویزا به سه دسته اصلی B1،B2 و تلفیقی از B1 وB2  تقسیم می شود. هدف شما از مسافرت به آمریکا نوع ویزای شما را مشخص می کند. ویزای B1 مخصوص افرادی است که برای اهداف تجاری و اقتصادی، انعقاد قراردادهای تجاری، شرکت در سمینارهای علمی، تحصیلی و حرفه ای، شرکت در نمایشگاه های تجاری، یا شرکت در کنفرانس های مرتبط با مقاصد تجاری و علمی در تاریخ‌های مشخص شده یا مجامع علمی، پژوهشی، صنعتی به این کشور سفر می‌کنند. ویزای B2 مخصوص افرادی است که به طور موقت با اهدافی از قبیل مسافرت، گردش و تفریح، معالجات پزشکی یا بازدید اعضای خانواده و دوستان پا به خاک این کشور می گذارند. ویزایی که امروزه برای بیشتر متقاضیان صادر می شود از نوع تلفیقی B1/B2  است، که به مدت 6 ماه اعتبار دارد.

ویزای تحصیلی آمریکا

یکی از ویزاهای پرطرفدار ویزای تحصیلی آمریکا است که به افراد علاقه مند به تحصیل اجازه اقامت موقت در آمریکا را می دهد. بسیاری از افرادی که برای تعیین وقت وقت سفارت آمریکا در لبنان اقدام می کنند در حقیقت به دنبال ویزای تحصیلی هستند.  انواع ویزای تحصیلی به شرح زیر است:

 • ویزای F1 برای تحصیل آکادمیک یا دانش آموز بین المللی

 این نوع از ویزا برای دانش آموزان بین المللی که قصد تحصیل در مقطع راهنمایی و دبیرستان دولتی آمریکا را دارند، به مدت 12 ماه صادر می‌شود. همچنین برای کسانی که قصد ادامه تحصیل در مدارس مورد تائید آمریکا و یا دوره‌های آموزش زبان انگلیسی را دارند، زمانی که طول دوره تحصیلی فرد بیش از ۱۸ ساعت در هفته باشد صادر می شود.

 • ویزای F2 برای همسر و فرزند دانشجوی بین المللی

این نوع از ویزا برای برای همسر و فرزند  زیر 21 سال دانشجوی بین المللی است که ویزای F1 دارد.  صادر می‌شود. در صورتی که ویزای F1 باطل شود، ویزاهای F2 زیر مجموعه آن نیز اعتبار خود را از دست خواهند داد.

 • ویزای M1 برای تحصیل فنی حرفه ای بین المللی

ویزای تحصیلی M1 مانند F1 است، با این تفاوت که ویزای M1 تنها برای برخی از رشته‌ های فنی و حرفه‌ای است.

 • ویزای M2 برای همسر و فرزند فنی حرفه ای بین المللی  

این نوع از ویزا برای برای همسر و فرزند  زیر 21 سال دانشجوی فنی حرفه ای بین المللی است که ویزای M1 دارد. در صورتی که ویزای M1 باطل شود، ویزاهای M2 زیر مجموعه آن نیز اعتبار خود را از دست خواهند داد.

 • ویزای J1 برای فرصت مطالعاتی

این ویزا برای افرادی مناسب است که می‌خواهند تحقیق یا تدریس در دانشگاه‌های آمریکا را تجربه کنند. مدت زمان اعتبار ویزای تحصیلی J1  بر اساس طول دوره متغیر است. دارنده این ویزا باید پس از 2 سال خاک آمریکا را ترک کند و برای ورود دوباره مجدد اقدام کند.

 • ویزای J2 برای همسر و فرزند دارنده ویزای J1 

این ویزا برای همسر و فرزندان زیر 21 سال دارندگان ویزای J1 است.

ویزای کاری آمریکا

این نوع ویزا برای فعالیت و کار موقت در آمریکا صادر می‌شود. اگر نیت شما از مهاجرت، کار باشد لازم است قبل از وقت سفارت آمریکا در لبنان انواع ویزای کاری را بشناسید:

 • ویزای H1-B برای مشاغل تخصصی

برای اخذ این ویزا، باید حداقل مدرک کارشناسی در شغل و تخصص مورد نظر را داشته باشید. سازمان USCIS  صحت درخواست استخدام شما برای شغل تخصصی و داشتن مهارت و توانایی لازم برای انجام آن را مورد ارزیابی و سنجش قرار می‌دهد. کارفرما نیز باید فرم درخواست شرایط کار را برای مشخص کردن شرایط و قوانین قرارداد استخدام شما به عنوان کارمند تکمیل کند.

 • ویزای H-2A برای کارگران فصلی مزارع کشاورزی

کارفرمایان آمریکایی در زمانی که کارگران فصلی در دسترس نباشند، می توانند فرم درخواست  I-129 را برای کارگران فصلی تکمیل کنند. در این صورت به درخواست‌های کاری این نوع ویزا تائیدیه داده می‌شود.

 • ویزای H2-B برای کارگران ماهر و غیر متخصص

در زمان کمبود نیروی کار آمریکایی این نوع از ویزا به متقاضیان واجد شرایطی که برای مشاغل موقتی و فصلی در آمریکا درخواست داده‌اند اعطا می‌شود.

 • ویزای H-3 برای کارآموزان

این ویزا به مدت 2 سال برای متقضیانی که قصد دریافت دوره آموزشی از یک کارفرمای آمریکایی را دارند، صادر می شود. با توافق کارفرما می‌توانید در دوره کارآموزی دستمزد دریافت کنید، اما این موضوع نباید سبب ایجاد شرایط اشتغال مولد یا همان productive employment شود.

 • ویزای H-4 برای وابستگان

اگر شما دارای ویزای نوع H باشید همسر و فرزندان زیر 21 سال شما می‌توانند ویزای نوع H4 را دریافت کنند. دارندگان ویزای H4 اجازه کار در کشور آمریکا را ندارند.

 • ویزای L-1 انتقال نیروی کار به یکی از شعبات خارجی شرکت

کارکنان شرکتهای بین المللی درصورتی که بخواهند به یکی از شعب شرکت در آمریکا منتقل شوند، می‌توانند درخواست این ویزا را ارائه دهند. لازم به ذکر است کسانی که درخواست این ویزا را دارند باید پست مدیریتی یا اجرایی داشته باشند. فرد متقاضی این نوع از ویزا باید تا ۳ سال قبل از اپلای کردن ویزای آمریکا حداقل برای یک سال مستمر سابقه استخدام در شرکت را داشته باشد.

 • ویزای L-2 برای وابستگان

همسر و فرزندان مجرد زیر ۲۱ سال افرادی که دارای ویزای نوع L  هستند، می‌توانند ویزای L2 را دریافت کنند. چنانچه همسر دارنده ویزای L تمایل به انجام فعالیت کاری در آمریکا داشته باشد، ملزم به ارسال فرم I-765 و هزینه درخواست خواهد بود. اما فرزندان اجازه کار در آمریکا را ندارند.

 • ویزای نوع O

این نوع ویزا برای افراد با توانایی‌ های خاص در زمینه‌های علوم، آموزش، هنر، تجارت و ورزش و یا دستاوردهای استثنایی و قابل توجه در زمینه تولیدات رسانه تلویزیونی و انیمیشن است.

 • ویزای نوع P

این نوع ویزا به ورزشکاران، هنرمندان حوزه سرگرمی و پرسنل پشتیبان اضطراری که برای اجرا به ایالات متحده آمریکا آمده‌اند، تعلق می‌گیرد.

 • ویزای نوع Q

افرادی که قصد دارند فرهنگ و تاریخچه کشور مبدا، ارائه آموزش و موقعیت استخدام به آمریکا سفر کنند، می‌توانند درخواست این ویزا را ارائه دهند. درخواست این نوع از ویزا باید توسط پشتیبان تیم تکمیل و مورد تائید سازمان USCIS قرار گیرد.

نحوه دریافت وقت سفارت آمریکا در لبنان

متقاضیان وقت سفارت آمریکا در لبنان بهتر است از چند ماه قبل از سفر اقدام به تعیین وقت سفارت کنند. این موضوع در فصول شلوغ سفارت مانند تابستان، تعطیلات ژانویه و عید نوروز اهمیت بیشتری پیدا می کند. توجه داشته باشید که تمامی متقاضیان وقت سفارت آمریکا در لبنان، صرف نظر از سن، باید شخصا در مصاحبه وقت سفارت حضور داشته باشند. برای تعیین وقت ابتدا در وب سایت کنسولگری مجازی آمریکا ثبت نام را انجام دهید، سپس در تاریخ تعیین شده در سفارت آمریکا درکشور موردنظر حضور پیدا کنید و مصاحبه حضوری را انجام دهید. به طور کلی مراحل به صورت زیر است:

مدارک لازم برای تعیین وقت سفارت آمریکا در لبنان

 • فرم DS-160
 • پرداخت هزینه ویزا به سفارت Visa Fee
 • سایر فرم های مورد نیاز

همه آن چه باید در مورد فرم DS-160 بدانید!

این فرم اهمیت زیادی دارد و اولین تصمیم گیری برای دریافت ویزا آمریکا براساس همین فرم انجام می شود. به همین دلیل مهم است که قبل از تعیین وقت سفارت آمریکا در لبنان این فرم را به خوبی بشناسید و با آمادگی کامل به سفارت مراجعه کنید. این فرم باید به دقت و به درستی تکمیل شود. فرم 160DS اطلاعات هویتی و سوابق شما را شامل می شود. اطلاعاتی در خصوص شغل، رزومه تحصیلی، خانواده و سفرهای قبلی تان. از آنجایی که فرم به زبان انگلیسی است بهتر است از قبل به خوبی در مورد آن اطلاعات داشته باشید، تا دچار اشتباه نشوید. در صورت پاسخ اشتباه به هر دلیلی، برداشت سفارت عدم صداقت متقاضی است و احتمالا باعث مردود شدن درخواست می شود.

تکمیل فرم به صورت آنلاین انجام می شود اما حتما باید هنگام پر کردن فرم از برنامه سفر، محل اقامت و ... اطمینان داشته باشید و طبق آن چه که اعلام می کنید، سفر کنید. تمام اطلاعات وارد شده در این فرم باید صحیح باشد چون روز مصاحبه برای تمامی آن ها از شما سند و مدرک می خواهند. علاوه بر این ها هنگام پر کردن فرم باید یک عکس به ابعاد 5*5 با زمینه سفید، از رو به رو ارائه دهید.

عکس باید مطابق عکس های پرسنلی زمینه روشنی داشته باشد و صورت به طور کامل در آن مشخص باشد. بانوان محجبه برای عکس با حجاب ممانعتی ندارند بهه شرطی که گردی صورت شان کاملا مشخص باشد. استفاده از عینک دودی و تیره یا با شیشه های رنگی، لباس فرم سازمانی، کلاه و ... ممنوع است. فرمت عکس باید jpg یا jpeg باشد. همین طور از نظر کیفیت حداقل رزولوشن  600*600 و حداکثر آن 1200*1200 باشد.

در صورتی که تمام مراحل را به درستی انجام دهید، در نهایت یک بارکد به شما داده می شود. حتما از صفحه نهایی که شامل بارکد است پرینت تهیه کنید، چون این پرینت را باید روز مصاحبه ارائه دهید. در صورت عدم تایید فرم سفارت از پذیرش شما ممانعت به عمل می آورد.

 پرداخت هزینه ویزا

مانند هر ویزای دیگر برای گرفتن ویزای آمریکا باید هزینه پرداخت کنید. البته این هزینه برای هر ویزا مبلغ مشخصی دارد و تمام ویزا ها هزینه یکسانی ندارند. این هزینه باید قبل از مصاحبه و حتی تعیین وقت به سفارت پرداخت شود. هزینه ویزاها توسط اداره مهاجرت آمریکا، مشخص می شود. البته برخی از انواع ویزا نیاز به هزینه های جانبی دیگری نیز دارد.

ویزاهای توریستی، کاری، درمانی، ترانزیت، دانشجویی، فرصت مطالعاتی و ویزای مطبوعاتی از جمله ویزاهایی هستند که هزینه آن برابر 160 دلار آمریکا است. (افرادی که متقاضی ویزای فرصت مطالعاتی آمریکا هستند باید علاوه بر این مبلغ، مبلغ مشخصی را به عنوان SEVIS Fee پرداخت کنند.)

ویزای کارمندان، کارگران، ورزشکاران، هنرمندان و ویزای استعدادهای خاص هزینه ای 190 دلاری دارد.

برای دریافت ویزای نامزدی باید 265 دلار و برای ویزای سرمایه گذاری 205 دلار پرداخت کنید.

با انواع ویزای آمریکا و نحوه تعیین وقت سفارت آمریکا در لبنان آشنا شدیم. به صورت خلاصه می توان گفت برای تعیین وقت لازم است در سایت کنسولگری مجازی آمریکا ثبت نام کنید، فرم های مربوطه را پر کنید و هزینه تعیین وقت و انگشت نگاری را بپردازید. در نهایت وقت مصاحبه به شما اعلام می شود و باید در موعد مقرر در سفارت حضور داشته باشید.

 

تماس با ما

خیابان فاطمی - روبروی سازمان آب - شماره 187 - طبقه سوم - واحد 8

تلفن : 02191006898

اطلاعات مفید